Kdo jsem

Mgr. Petr Hannig

(* 20. ledna 1946, Ústí nad Labem)

Předseda strany ROZUMNÍ, skladatel, producent, hudební vydavatel

Narodil se v roce 1946 v Ústí nad Labem, Neštěmicích. Vyrůstal v Krásném Březně v později „slavné“ Matiční ulici. Od dětství hrál na harmoniku a byl varhaníkem. Autostopem v mládí projel téměř celou Evropu.

Absolvoval střední umělecko-průmyslovou školu v Turnově – obor umělecký kovář a poté Konzervatoř v Praze – obory varhany, dirigování a skladba. Studia zakončil na Hudební akademii múzických umění (HAMU) – obor skladba magisterskou prací, Symfonií pro tři syntezátory, šest hráčů na bicí a velký symfonický orchestr. Tato v oblasti vážné hudby přelomová kompozice byla provedena ve Dvořákově síni Domu umělců Symfonickým orchestrem FOK pod vedením dirigenta Maria Klemense v roce 1979.

V letech 1968 – 1969 spolupracuje ve Velké Britanii s Dusty Springfield, Tomem Springfield (New Seakers) a dalšími tamními tehdejšími hvězdami. Byl velice ceněn pro schopnost psát jak pro symfonický orchestr, tak pro rockové a popové skupiny a sólisty. Na konci září 1969 se vrátil zpátky do vlasti. Po uzavření hranic byla přerušena spolupráce s britskou hudební scénou.

Dlouhá léta působil jako redaktor Československého rozhlasu, kde redigoval a vytvářel nejposlouchanější pořad na stanici Vltava – Rytmus – pohledy do světa populární hudby, který uváděl mimo jiné i herec Michal Pavlata a velice dobře produkoval Pavel Skalický. V tomto pořadu se vysílaly profily nejslavnějších světových i našich skupin a sólistů, jako např. 42 dílný cyklus o skupině Beatles, 18 dílný o skupině Olympic, v roce 1979 pak na svou dobu velice odvážný šesti dílný cyklus o britské punk rockové scéně. Nikdy nebyl členem KSČ a nebyl v žádných seznamech, včetně těch Cibulkových. Zároveň měl svou kapelu Maximum Petra Hanniga.

Spolupracoval a především objevil řadu zpěváků a umělců – Vítězslava Vávru, Hanu Zaňákovou, kterou přejmenoval na Lucii Bílou, Stanislava Procházku ml., Jakuba Smolíka, Petru Černockou a mnoho dalších. S jinými významnými osobnostmi spolupracoval – Hana Hegerová, Jiří Wimmer nebo Iveta Bartošová s Petrem Sepeši.

Vyprodukoval stovky singlů a řadu alb – prvním bylo v roce 1971 dodnes i ve světě vysoce ceněné elpíčko Michala Prokopa a skupiny Framus Five Město Er, kde poprvé v celosvětovém kontextu použil v rámci rockové hudby dvanáctitónovou řadu. Jako hudební skladatel složil stovky písní a z mnohých se staly hity, které hrají rádia dodnes (např. Neposlušné tenisky, Citronová holka). Protože si váží dříve narozených, pro jejich potěšení skládá i pro interprety TV Šlágr, např. pro Duo Jamaha, či nevidomého českého Andreu Bocelliho, Radka Žaluda. Sám také na Šlágru občas zpívá (Domů k mámě atd.)

V posledních letech se věnuje především politice – založil Stranu zdravého rozumu. Tu založil původně proto, že se mu nelíbí, že v českém mediálním prostoru zní převážně cizí hudba, za kterou odvádíme do ciziny stovky milionů a noví, mladí čeští skladatelé mají o to méně prostoru pro prezentaci svých děl na vlnách českých rádií. Později strana obrátila pozornost ke všem nešvarům, které trápí naše občany.

Zatím největší úspěchy na poli politiky: V roce 2009 kandidovala Strana zdravého rozumu v koalici Suverenita se stranou POLITIKA 21. Strana zdravého rozumu dodala 26 kandidátů a POLITIKA 21 3 kandidáty s lídrem Janou Bobošíkovou. Zisk 4,26%. V roce 2010 ve volbách do Poslanecké sněmovny jako Suverenita 3,67 %, předseda strany Petr Hannig, celostátní lídr Jana Bobošíková. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 opět pod názvem Strana zdravého rozumu, s přídavkem NECHCEME EURO – za Evropu svobodných států, získává už jako lídr listiny 1,6% hlasů pro stranu.

Už od roku 2002 prosazuje politiku postavenou na dosahování věcí bez negativních emocí, postavenou na základech zdravého selského rozumu – viz program strany, který je od roku 2002 téměř neměnný. Ve volbách do PSP ČR 2017 je program upravený a zhuštěný, neboť ROZUMNÉ podporují další vlastenecké i občanské strany.

Protože si myslí, že je užitečné se pro dobro věci domluvit, je ideální nekonfliktní osobností, která bude lidi spojovat. Pro jeho často vtipné glosy domácí politiky je často zván do pořadů pro neparlamentní strany ČT, Politické spektrum.

V letošním roce je strana přejmenována na ROZUMNÍ – stop migraci a diktátu EU – peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým…

Vzhledem k jeho jazykové vybavenosti (5 cizích jazyků), má spoustu přátel i v zahraničí. Bude tedy i užitečným ve vyjednávání pro ČR při různých zahraničních aktivitách.

Mgr. Petr Hannig je od roku 1989 vdovcem a jeho syn Jan Hannig, Ph.D. (1972) žije od roku 1998 v USA, kde je na prestižní univerzitě stálým profesorem statistiky.